Wybór materiału na elewację

Wybór materiału na elewację

Jeśli elewacja Twojego budynku ma być drewniana to wybór materiału na elewację nie należy do najłatwiejszych – głównie ze względu na ilość dostępnych możliwości w tym zakresie. Możliwość wyboru wielu różnorodnych form powoduje, że naturalne drewno wcale nie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Drewniana elewacja synonimem luksusu!

Naturalnie, drewniana elewacja podnosi walory estetyczne i komfort użytkowy domu. Jednak warto pamiętać, że drewniane elewacje wymagają wielu różnych zabiegów, które mają na celu zachowanie właściwego stanu drewna, dzięki czemu będziemy mogli na dłużej cieszyć się jego walorami estetycznymi elewacji wykonanej z drewna. Drewniana elewacja bez wątpienia jest estetyczna i może podnieść wartość domu w momencie sprzedaży. Jednak w porównaniu z innymi, nowoczesnymi i ekologicznymi materiałami, drewno przegrywa zarówno pod względem łatwości montażu, jak i wytrzymałości i trwałości materiału w odniesieniu do szkodliwego działania wielu czynników zewnętrznych, w tym czynników atmosferycznych.

Co więc innego, jeśli nie drewno elewacyjne?

Coraz bardziej popularne są deski elewacyjne drewnopodobne. Panele elewacyjne drewnopodobne po pierwsze wyglądają identycznie jak prawdziwe drewno. Po drugie są to produkty o strukturze drewna. Po trzecie – są znacznie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym czynników atmosferycznych, które dla elewacji budynku bywają zabójcze. Styropianowe imitacje drewna prezentują się rewelacyjnie i właściwie nie sposób ich odróżnić od tradycyjnego, prawdziwego drewna. Po czwarte imitacje drewna to materiały ekologiczne. Masowa wycinka drzew na budowę domów i jego wykończenia powoduje, że drewno wciąż jest droższe. Przy czym należy pamiętać, że elewacja drewniana najdalej po kilkunastu latach (pozytywne założenie) będzie musiała być całkowicie zmieniona na nową. Imitacje drewnianej elewacji, podobnie zresztą jak zdobienia, gzymsy, ornamenty użyte do upiększenia fasady wykazują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu można się nią cieszyć odpowiednio dłużej niż tradycyjnym drewnem. Same deski, czy panele imitujące drewno można malować podobnie jak drewniane wybranym dowolnie kolorem bejcy.