Drewnopodobne

Drewnopodobne

Coraz więcej osób decyduje się zamiast tradycyjnej elewacji wykonać elewację z desek drewnopodobnych. Jest to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością na całym świecie, w tym również w Polsce. Dlaczego tak jest? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

deski elewacyjne drewnopodobne

Doskonały wygląd a’la drewniana elewacja

Największą zaletą desek imitujących drewniane elewacje jest ich wygląd. Dzięki nowoczesnym urządzeniom do produkcji desek drewnopodobnych, możliwe jest uzyskanie doskonałej imitacji każdego gatunku drewna. Do wyboru jest wiele odmian nie tylko rodzimy gatunków takich jak dąb, świerk, sosna czy buk, ale również każdego gatunku drzewa egzotycznego takich jak merbau,cedr, garapa czy bangkirai. W porównaniu do swoich naturalnych odpowiedników deski elewacyjne są nie do odróżnienia i posiadają taką samą fakturę, barwę oraz ułożenie słojów. Wszystko to sprawia, że nawet wprawne oko nie jest w stanie odróżnić oryginału od imitacji. Elewacja wykonana z tego rodzaju materiału jest również zdecydowanie bardziej wytrzymała. Jej odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że nie musimy elewacji malować oraz konserwować jak w przypadku naturalnych desek. Nie straszny im silny deszcz, piekące słońce, porywisty wiatr czy duża wilgotność. Materiał, z którego zostały wyprodukowane wytrzyma każdą pogodę. Dodatkową zaletą jest również czyszczenie, które jest bardzo proste i nie sprawia dużych problemów. Dzięki specjalnej powłoce, deski elewacyjne możemy łatwo wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej, a nawet szmatki. Elewacja w porównaniu do tradycyjnej nie brudzi się tak szybko, nie porasta mchem oraz glonami.

Trwałość desek to dla niektórych najważniejsza zaleta

Trwałość imitacji drewna to jedna z zalet, które zadecydowały o popularności elewacji z desek drewnopodobnych. Nawet jeśli nie będziemy o nią dbali, to za przykładowo dwadzieścia lat wystarczy umyć deski pod ciśnieniem i w dalszym ciągu będą wyglądały jak nowe. Deski elewacyjne nie ulegają rozkładowi, a ich trwałość z pewnością jest dużo większa większość materiałów użytych do wybudowania domu. Nawet jeśli jeden z paneli zostanie uszkodzony mechanicznie, to bardzo łatwo można wymienić go na nowy lub zaszpachlować specjalnym kitem. Na drugim biegunie jeśli chodzi o trwałość i długowieczność są deski elewacyjne drewniane. Jeśli wybierzemy prawdziwe drewno, to nawet najlepiej zakonserwowane deski elewacyjne będą po kilku latach wymagały kolejnego malowania i zabiegów konserwujących.

Gdzie są stosowane panele elewacyjne, które imitują drewno?

Deski elewacyjne cieszą się dużą popularnością zarówno w przypadku domów mieszkalnych jak i obiektów komercyjnych. Dzięki dużej różnorodności wzorów oraz barw profili drewnopodobnych, bardzo łatwo można je ze sobą łączyć, tworząc efektowne aranżacje. Coraz częściej widuje się elewacje z desek styropianowych wykonane na hotelach, bankach, urzędach oraz w nowoczesnym budownictwie. Ich montaż jest bardzo prosty nawet dla osób bez większego doświadczenia. Cała filozofia polega na zamontowaniu stelażu, a następnie zamocowywaniu do niego desek. Szybkość montaży to jedna z wielu dodatkowych korzyści stosowania tego rodzaju materiału.

Pomimo tego, że deski mają być jak najbliższą oryginałowi imitacją drewna, to w rzeczywistości wyglądają jeszcze piękniej. Powlekane warstwą specjalnej lakierobejcy niezwykle efektownie odbijają promienie słoneczne i sprawiają, że ich kolory są jeszcze bardziej wyraziste. Barwę desek można dostosować do własnego gustu, bowiem dostępna paleta obejmuje nie tylko kolory naturalnego drewna, ale każdy inny odcień, który zażyczy sobie klient. Specjalna warstwa lakieru zewnętrznego stosowana na niektórych rodzajach desek sprawia, że są one ognioodporne.

Cena desek drewnopodobnych jest dużo niższa od ceny desek drewnianych

Na koniec warto przyjrzeć się jeszcze jednemu aspektowi, który nakłania coraz więcej osób w inwestowanie w  drewnopodobne deski elewacyjne. Jest to korzystna cena. Biorąc pod uwagę żywotność oraz trwałość desek elewacyjnych ze styropianu, jest ona bardzo atrakcyjna w porównaniu z deskami wykonanymi z naturalnego drewna. Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że tego rodzaju wybór jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem spośród wszystkich dostępnych na rynku. Jeśli zatem ktoś marzy o pięknej i trwałej elewacji domu, powinien zdecydować się na deski elewacyjne imitujące drewno.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z inwestycji, na których wykonano elewację z użyciem drewnopodobnych desek elewacyjnych:

deski elewacyjne

elewacja drewnopodobna

panele elewacyjne